Jak vybrat deku?

Deka je nezbytným doplňkem domácnosti, po kterém se sháníme v kteroukoli roční dobu. V zimě u televize se zabalíme do televizního pytle, nebo se  spolu s partnerem přitulíme pod teplou a hebkou mikroplyšovou dekou. V létě vyrazíme na piknik jak jinak s piknikovou dekou co hřeje a nezvlhne, i když je právě po dešti. Do španělské deky zabalíme své nejmenší, nebo na ní necháme pást koníčky. Je tak hebká a hustá, že se o něj nemusíme bát. Prostě deka je naším průvodcem života a je jen na vás, po které právě teď sáhnete.
 

1. Druhy dek

Fleece známe dnes již všichni. Jedná se o velmi oblíbený materiál, který je jemný na omak, je velmi lehký a má výborné izolační vlastnosti. A to jsou ty pravé vlastnosti pro výrobu dek. Fleecová deka je velmi vhodná třeba i na piknik, protože mezi další její dobré vlastnosti patří i minimální nasákavost. Časem ale fleece trpí žmolkovatostí. 
Deky s fleece doporučujeme prát na teplotu max. do 40°C
 
Mikroplyš je novým trendem na českém trhu. Jedná se látku s vysokým vlasem a velmi hustou osnovou, které je lehce česané. Výsledný efekt je naprosto úžasný. Připomíná jemné mikroplyšové hračky našich dětí. Materiálem je 100% polyester a tak mimo úžasného pocitu má vynikající termoizolační vlastnosti. Mikroplyš je velmi vhodný na deky od kterých očekáváme lehkost a vysokou hřejivost. Ideální v chladných měsících třeba k televizi, nebo přehodit přes přikrývku, když jsou v zimě noci velmi studené. 
Deku z mikroplyše doporučujeme prát na teplotu max. do 30°C
 
  • Deky tkané
Tkané deky nejvíce připomínají klasické deky typu Larisa. Jedná se hřejivé deky s krátkým chlupem buď jednobarevné, nebo vzorované. Většinou se jedná o směs materiálů s obsahem bavlny, i když v minimálním množství. To je velmi důležité z hlediska savosti, můžete ji tedy nouzově použít i jako přikrývku.
Tkané deky doporučujeme prát na teplotu max. do 30°C
 
Deky do auta bývají převážně určené dětem. Jsou lehké a ozdobené postavičkami z dětských pohádek. Rozměrově jsou přizpůsobeny pro cestování. 
 
Televizní deky, nebo televizní pytle jsou deky vyrobené zcela účelově. Tkaná deka je vybavena propínacími knoflíky, nebo zipy tak, aby se z ní vytvořil jakýsi pytel do nějž se člověk zabalí od hlavy až po paty. Úžasný vynález pro zimomřivé osoby, které se rády zachumlají.
 
Španělské deky jsou speciální deky, u nás hodně používané do kočárků pro děti. Vynikají opravdu velmi vysokou hustotou vlasu a tak jsou na omak velmi huňaté. Díky tomu jsou těžší a španělské deky větších rozměrů bývají používány jako přehozy přes postele. 
Španělské deky doporučujeme prát na teplotu max. do 30°C
 
Piknikové deky jsou speciální deky, většinou opatřené voděodolnou spodní vrstvou, může být i aluminiovou pro lepší termoizolaci. Horní povrchová úprava je většinou s krátkým chlupem. Pikniková deka bývá snadno balitelná do malého uzlíku.
 

2. Jak se starat o deku?

Deku vždy ošetřujeme prášky na jemné prádlo, pereme na šetrný program s nízkou frekvencí ždímání. Pro ošetření vlákna a ochranu proti statické elektřině doporučujeme použít aviváž. 
Sušíme v závěsu a necháme důkladně proschnout. V případě velmi hustých dek by nám spěch mohl způsobit nepříjemný zatuchlý zápach.
 
 
Autor rádce: Povlečení Damašek